Mieczysław Tymoteusz Sawicki
środa, 27 kwietnia 2016 14:41
Podczas porządkowania zbiorów archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie odnaleziono odręczne zapiski Tymoteusza Mieczysława Sawickiego.
Zachowane fiszki zawierają usystematyzowane alfabetycznie opisy architektoniczne obiektów takich jak pałace, kamienice czy place Warszawy. Pięknie wykaligrafowany tekst zawiera także charakterystyczne detale tworząc pracę zachwycającą swą starannością.
Tymoteusz Mieczysław Sawicki (1890 – 1946) był architektem i konserwatorem zabytków. W latach 1909 – 12 odbył studia architektury na politechnice w Pradze. W 1921 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej otrzymał tytuł inżyniera architekta na podstawie pracy o odsłonięciu i rekonstrukcji murów obronnych Warszawy. W latach 1915 – 1919 pracował w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami Przeszłości. W 1916 brał udział w inwentaryzacji Zamku Królewskiego. Od kwietnia 1919 był pracownikiem Ministerstwa Kultury i Sztuki, następnie po zniesieniu tego ministerstwa pracował w departamencie Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Współpracował tam z Jarosławem Wojciechowskim w tworzeniu ustawodawstwa i aparatu wykonawczego do spraw konserwacji zabytków. W okresie międzywojennym pełnił funkcje konserwatora miejskiego Warszawy oraz konserwatora województwa łódzkiego. Jest autorem wydanego w 1927 roku przewodnika „Trzy dni w Warszawie” oraz książki „Warszawa w obrazach Bernarda Belotta Canaletta”. Publikował artykuły z dziedziny konserwacji zabytków i historii architektury m.in. w „Architekturze i Budownictwie”, „Ziemi”, „Kronice Warszawy”. W czasie okupacji niemieckiej pracował w Zarządzie Miejskim, gdzie zajmował się m. in. opracowywaniem kartoteki zabytków warszawskich. Po wojnie w lipcu 1945 podjął pracę w Biurze Odbudowy Stolicy jako kierownik pracowni badawczo – naukowej w Dziale Architektury Zabytkowej.
Biogram pochodzi z Polskiego Słownika Biograficznego ( wyd. 1994 r.)
Główny Specjalista archiwum
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
< Poprzednia |
---|