Sienkiewicza 4 w rejestrze zabytków
środa, 12 maja 2010 15:51
Kamienica Natana Morgensterna została wpisana do rejestru zabytków. Taką decyzję podjęła Barbara Jezierska Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków na wniosek Fundacji Odbudowy i Ochrony Zabytku
Sienkiewicza 4.
Kamienica została wzniesiona w latach 1911-1912 przez architektów Wacława Heppena i Józefa Napoleona Czerwińskiego dla Natana Morgensterna zamożnego inwestora, który prawdopodobnie był również właścicielem domu bankowego przy ul. Gęsiej 1 w Warszawie.
Kamienica stanowi unikatowy w skali kwartału przykład zachowania tkanki dawnego ścisłego śródmieścia, stanowiącego swoiste centrum finansowo-usługowe ówczesnej Warszawy. We wnętrzu kamienicy zachowały się oryginalne elementy wyposażenia – schody marmurowe w klatce reprezentacyjnej i drewniane w pozostałych klatach, balustrady, parapety marmurowe klatki reprezentacyjnej, stolarka drzwiowa. W części lokali zachowały się pierwotny wystrój, tj. sztukaterie na sufitach, parkiety oraz elementy wyposażenia, takie jak piece kaflowe, czy stolarka drzwiowa.
Pierwotnie był to narożny budynek, siedmiopiętrowy z oficynami w stylu wczesnego modernizmu z elementami secesji i nawiązywała do wzorców francuskich. Obiekt stanowił wówczas integralny element warszawskiego ścisłego centrum, w którym obok budynków mieszkalnych zlokalizowane były instytucje finansowe i siedziby firmy. Po zniszczeniach z okresu II wojny światowej w kamienicy zostało sześć kondygnacji wokół wewnętrznego podwórka. Mimo tego stanowi ona wartościowy element kwartału zabudowy przy ul. Sienkiewicza.
< Poprzednia | Następna > |
---|