Ogród klasztorny Sióstr Miłosierdzia pod ochroną konserwatorską
piątek, 28 stycznia 2011 13:50
Babara Jezierska – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – zdecydowała o wspisie do rejestru zabytków ogrodu przy Zakładzie św. Kazimierza Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Zabytkowy teren położony jest przy ulicy Tamka 35 i stanowi cześć zespołu klasztornego, założonego na tym terenie jeszcze w XVII wieku.
Ogród Sióstr Miłosierdzia przedstawia dużą wartość historyczną, ze względu na niezmieniony charakter, który zachował na przestrzeni wieków. Jednocześnie stanowi zasadniczą część zespołu klasztornego wpisanego do rejestru zabytków w 1965 roku. Istotne są również jego walory krajobrazowe i przyrodnicze, majace decydujący wpływ na tożsamość kulturową warszawskiego Powiśla.
Ogród znajduje się u podnóża skarpy wiślanej. Od zachodu i południa otoczony jest ceglanym murem. Powstał na gruntach nadanych Klasztorowi Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego à Paulo przez królową Ludwikę Marię Gonzagę. Pierwotnie klasztorny ogród sięgał na wschód aż do ulicy Solec, zaś na południe do Alej Jerozolimskich. Pod koniec XIX wieku teren został rozparcelowany. Obecny kształt ogrodu widoczny jest na planie Warszawy pochodzącym z 1924 roku.
Na otrzymanej posesji siostry założyły przytułek dla sierot pod wezwaniem św. Kazimierza. Od tego momentu ogród stanowił jego integralną część, nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne i rekreacyjne, ale przede wszystkim jako teren uprawy warzyw i owoców. Aktualnie na wydzielonym obszarze ogrodu zorganizowano plac zabaw dla dzieci. W jego południowo-wschodniej części rosną drzewa owocowe, a południowo-zachodni narożnik służy jako miejsce odpoczynku dla sióstr zakonnych. W centralnej części znajdują sie pozostałości szklarni.
< Poprzednia | Następna > |
---|