Nowa zabytkowa kamienica

Barbara Jezierska Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków objęła ochroną konserwatorską kamienicę w Alejach Ujazdowskich 37 w Warszawie, powstałą po 1819 roku.  Obiekt został wpisany do rejestru zabytków na wniosek wspólnoty mieszkaniowej.

Kamienica na przestrzeni wieków zachowała niezmienioną formę i przeznaczenie. W czasie II wojny światowej zajmowali ją Niemcy, a podczas Powstania Warszawskiego służyła jako szpital. Na terenie drugiego podwórza pochowano ofiary Powstania.  Kamienica do dziś  pełni funkcje mieszkaniowe i w mniejszym stopniu usługowe.

Kamienica została wybudowana dla Anny Mikulicz-Radeckiej. Powstała najprawdopodobniej z rozbudowanego wg. projektu Władysława Marconiego domu, który stanął w 1819 roku, a ukończony  został po 1831. Drugie podwórze zabudowano po 1897 roku. Kamienica pochodzi z okresu, gdy w Alejach zakładano ogrody romantyczne, często urozmaicane altanami. Na przełomie XIX i XX wieku ta ulica o reprezentacyjnej zabudowie stała się ?salonem Warszawy?  i zachowała swój charakter  w okresie międzywojennym.

Obiekt ma pięć kondygnacji i dwa podwórza; z przejazdem bramnym i przejazdem na drugi dziedziniec. Kształt bryły i układ pomieszczeń w kamienicy został niezmieniony. Wyjątek stanowi wspólny korytarz na parterze, który łączył pomieszczenia oficyny i pierwszego podwórza, a który zamurowano. W 1973 roku w budynku wybuchł pożar, większość wnętrz spłonęło. Ocałał jedynie wystrój południowo-wschodzniej klatki schodowej. Zachowały się w niej kolumny jońskie na parterze, marmurowe schody  i żeliwna balustrada, sztukatorska dekoracja sufitów oraz stolarka drzwiowa i częściowo okienna. Podczas remontu nie odtworzono detali w pozostałych pomieszczeniach kamienicy.

Na elewacji zewnętrznej zachowały się żeliwne balustrady balkonowe a także dekoracja architektoniczna o motywach liści palmowych, wieńców laurowych, czy gałązek różanych.

Al__Ujazdowskie_37_696_2

Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g