Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków w Łowiczu

1Rafał Nadolny – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wziął udział w uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, które odbyły się w dniach 18-19 kwietnia 2013 roku w Łowiczu.

W trakcie gali, w kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu,  ogłoszono wyniki konkursu „Zabytek zadbany”, organizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Laureaci konkursu, otrzymali nagrody z rąk Piotra Żuchowskiego -  Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pauliny Florjanowicz - Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Z województwa mazowieckiego:

Nagroda - w kategorii specjalnej "architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki" - Zespół „Starej Przędzalni” w Żyrardowie. Nagroda za szeroki zakres prac konserwatorskich, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych w zespole dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, przeprowadzonych z poszanowaniem autentyzmu i charakteru zabytków poprzemysłowych.

Wyróżnienie - w kategorii "Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu" -Budynek dawnej resursy w Żyrardowie. Obiekt należy do kompleksu zabudowy związanej z zakładami przędzarskimi w Żyrardowie; powstał po 1870 roku jako element bogatego program socjalno-kulturalnego osady fabrycznej. Zły stan techniczny obiektu wymagał wydłużonego procesu przygotowawczego związanego z opracowaniem programu prac konserwatorskich obejmujących budynek całościowo, wraz z zachowaną stolarką i odkrytym w czasie prac wystrojem malarskim. Budynek historycznej resursy Zrzeszenia Urzędników Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich pełni po pracach funkcje szeroko rozumianego miejskiego salonu kulturalnego dla miasta i stanowi dobry przykład szeroko zakrojonej konserwacji, renowacji i rewitalizacji.

Wyróżnienie – w kategorii specjalnej "Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki" - Kordegarda i budynek biurowy w zespole dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Budynek biurowy wraz z przyległą kordegardą z lat 1895-1897 znajduje się na terenie kompleksu dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Zabudowa całego kompleksu powstawała stopniowo; budynki ulokowane przy głównym wjeździe od ul. Ząbkowskiej stanowiły wizytówkę fabryki. Prace konserwatorskie i budowlane, poprzedzone rozpoznaniem badawczym obiektu, przeprowadzono z pełnym poszanowaniem zachowanej substancji zabytkowej, w tym stolarki, szeregu detali architektonicznych i wyposażenia wnętrz. Przykład wzorcowej adaptacji zabytkowej architektury poprzemysłowej do współczesnej funkcji biurowej.


19 kwietnia 2013 roku uczestnicy spotkania wzięli udział w uroczystej mszy w Bazylice Katedralnej w intencji konserwatorów polskich i śp. Tomasza Merty. Po mszy, konserwatorzy wzięli udział w tematycznych wycieczkach. Zwiedzano Łowicz, Nieborów, Sromów i Maurzyce.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


2345
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g