Budynek plebanii w Wyszkowie w rejestrze zabytków

Murowany budynek plebanii, wzniesiony pod koniec XIX wieku, znajdujący się przy ulicy Białostockiej w Wyszkowie, został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne.

Budynek plebanii był miejscem związanym z kluczowymi wydarzeniami wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Przebywali tam przed 15 sierpnia przedstawiciele Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego z Feliksem Dzierżyńskim i Julianem Marchlewskim na czele, a po 20 sierpnia generał Józef Haller oraz ambasadorowie Francji, Wielkiej Brytanii i Stefan Żeromski. Wydarzenia te w swych wspomnieniach opisał zarówno ówczesny proboszcz ks. Wiktor Mieczkowski, jak i Stefan Żeromski w opowiadaniu „Na probostwie w Wyszkowie”.

Forma budynku nawiązuje do tradycji dworu polskiego, korzystającego z wzorów architektury neoklasycystycznej. W obiekcie zachowały się oryginalne ceglano-kamienne piwnice z kolebkowymi sklepieniami, a także stolarka drzwiowa i okienna, schody wewnętrzne oraz szafy wnękowe, pochodzące z czasów powojennych.

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g