Willa Gąseckich w Józefowie zabytkiem
czwartek, 13 listopada 2014 13:29
Willa Stanisława i Cecylii Gąseckich, położona w Józefowie przy ulicy Nadwiślańskiej 98, została wpisana do rejestru zabytków.
Obiekt posiada wartości artystyczne i naukowe. Formą nawiązuje do XIX-wiecznej architektury epoki romantyzmu, odwołującej się między innymi do sztuki średniowiecznej. Elementy zaczerpnięte z budownictwa obronnego oraz położenie na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu zieleni, nadają willi charakter niedostępnego, solidnego, a zarazem tajemniczego „zamku”, co jest wyjątkowym rozwiązaniem w architekturze „pasma otwockiego”, zdominowanego drewnianą zabudową w typie „świdermajer”. Natomiast wnętrza budynku cechuje przytulność oraz zastosowanie pierwotnie nowoczesnego wyposażenia (łazienka, toaleta, winda towarowa i centralne ogrzewanie), co zapewniało właścicielom wygodę podczas wypoczynku. Walory artystyczne podkreśla także dbałość o szczegóły i wysoka jakość wykonania, widoczna np. w dekoracyjnym opracowaniu spoin w elewacjach. Ponadto, willa Gąseckich dokumentuje wypoczynkowy charakter Józefowa i okolicznych miejscowości, na co wpływ miały odpowiedni klimat oraz uruchomienie na przełomie XIX/XX w. kolejki wąskotorowej łączącej Otwock z Warszawą. W związku z powyższym, na terenach wokół Józefowa rozpoczęto budowę uzdrowisk oraz domów o funkcji rekreacyjnej, stawianych przez zamożnych mieszkańców Warszawy.
Willa, poza zróżnicowaniem bryły, posiada także bogaty wystrój architektoniczny w formie: rzeźbionych głów zwierzęcych, kamiennych tarczy herbowych z inicjałami właścicieli, wazonów, kuli, ozdobnego gzymsu, krenelażu oraz arkad. Dekoracyjnym elementem są również półokrągłe wykroje otworów okiennych, wielopolowe okna skrzynkowe oraz metalowe kraty (niestety ostatnio zniszczone przez wandali). We wnętrzu zachował się pierwotny układ oraz częściowo wystrój pomieszczeń.
Stanisław Gąsecki był synem Adolfa Mateusza Gąseckiego założyciela przedwojennej Mokotowskiej Fabryki Chemiczno-farmaceutycznej „Adolf Gąsecki i Synowie Sp. Akc.” W fabryce, mieszczącej się w Warszawie przy ul. Belgijskiej 7, Gąseccy produkowali popularny lek przeciwbólowy „tabletki z kogutkiem”. Około 1930 r. Stanisław wraz z żona Cecylią kupił działkę w Nowej Wsi (obecnie dzielnica Józefowa), która wraz z okolicznymi miejscowościami stanowiła zaplecze wypoczynkowe mieszkańców Warszawy. Gąseccy, na co dzień mieszkający w Warszawie przy ul. Hożej, wybudowali na obszernym terenie willę o funkcji letniskowej, która była w ich posiadaniu do 1952 r.
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
< Poprzednia | Następna > |
---|