Kolejny zabytek na Mazowszu
poniedziałek, 06 lipca 2015 11:49
Piwnica przy domu nr 36 w Rekówce, gm. Ciepielów, w której ukrywano Żydów w czasie II wojny światowej, została wpisana do rejestru zabytków, jako miejsce upamiętniające ważne wydarzenie historyczne.
W lutym br. fundacja „From the Depths” wystąpiła z wnioskiem w sprawie wpisania do rejestru zabytków części nieruchomości - piwnicy. W związku z wnioskiem, MWKZ w wzczął postępowanie w tej sprawie. Przeprowadzono oględziny oraz szczegółową analizę konserwatorską w oparciu o zebrane dowody (wniosek fundacji i książkę „Cena poświęcenia. Zbrodnie na Polakach za pomoc udzielaną Żydom w rejonie Ciepielowa, aut. dra Jacka Andrzeja Młynarczyka i dra Sebastiana Piątkowskiego).
W przedmiotowej piwnicy w czasie II wojny światowej, rodziny Skoczylasów i Kosiorów ukrywały Żydów do grudnia 1942 roku. 6 grudnia 1942 roku za pomoc udzieloną Żydom, dziesięć osób (głównie członków tych rodzin) poniosło śmierć z rąk niemieckich żandarmów. Jest to miejsce upamiętniające ważne wydarzenie historyczne, będące materialnym i niematerialnym świadectwem zbrodni hitlerowskich, dokonywanych na Polakach za pomoc udzielaną Żydom w czasie II wojny światowej.
Wniosek złożony przez Fundację z prośbą o wszczęcie z urzędu postępowania o wpis do rejestru zabytków piwnicy w Rekówce nie wzbudzał żadnych zastrzeżeń. Uważam, że tego rodzaju miejsce, będące materialnym śladem po wydarzeniach wojennych zasługuje na otoczenie specjalną opieką, w tym także konserwatorską. Istotnym według mojego przekonania jest podjęcie działań, które pozwolą przyszłym pokoleniom osobiście dotknąć elementu historii, która była opowiadana w przekazach rodzinnych, opracowaniach naukowych i historycznych. Dlatego piwnica domu w Rekówce została objęta ochroną konserwatorską, ze względu na posiadane walory historyczne i naukowe, jako jedno z niewielu takich miejsc zachowanych do dziś. Nie bez znaczenia jest także postawa właścicieli zabudowań, że nie sprzeciwiali się objęciem ochroną konserwatorską części ich nieruchomości, a nawet widzieli konieczność podjęcia takich działań – podkreśla Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Marcin Skoczylas, właściciel nieruchomości powiedział: Cieszę się, że świat będzie znał historię naszej rodziny. Moja rodzina pomagała Żydom nie spodziewając się niczego w zamian, nie myśląc o niebezpieczeństwie lub możliwych konsekwencji. Jestem dumny i wzruszony, że moja rodzina była w stanie pomóc tym ludziom. Moim marzeniem jest, żeby dzięki pomocy Jonnego Danielsa oraz From the Depths odnaleźć i spotkać potomków ocalonych w Rekówce Żydów.
Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths, która wnioskowała o wpis do rejestru zabytków dodał: To jest taki zaszczyt i wyróżnienie, aby mieć możliwość wyrazić nasz podziw, miłość i szacunek dla rodziny Skoczylas, która oddała swoje życie, aby chronić naszych żydowskich braci oraz siostry. Ci Polacy zapłacili najwyższą cenę za ich odwagę.
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
< Poprzednia | Następna > |
---|