Zespół dworski w Miedznej zabytkiem
piątek, 18 grudnia 2015 13:56
MWKZ wpisał do rejestru zabytków budynek dworu i działkę wraz z ogrodzeniem w miejscowości Miedzna (pow. węgrowski) z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne.
Miedzna do końca XVIII w. była własnością Butlerów, którzy rezydowali w dworze obronnym usytuowanym na południowym krańcu miejscowości, wzniesionym na początku XVII w. przez Gotarda Wilhelma Butlera, dworzanina królewicza Jana Kazimierza. Z czasem siedziba Butlera popadła w ruinę. Pozostały po niej ruiny dworu obronnego i założenie parkowe z kompleksem stawów. W południowo-wschodniej części tego założenia o częściowo zatartym układzie, równolegle do ul. Węgrowskiej, w 2. poł. XIX w. został wzniesiony drewniany dwór. Służył on właścicielom dóbr Miedznej - Kuczyńskim, a po nich Ostrowskim, za rządcówkę.
Parterowy budynek stanowi przykład architektury niewielkiej siedziby ziemiańskiej. Od ulicy zachował się fragment ogrodzenia z bramą wjazdową, składający się z metalowych przęseł umieszczonych pomiędzy murowanymi słupami, ustawionymi na podmurówce.
Zachowana bryła budynku, jego proporcje oraz oryginalny system kominowy stanowią o znacznych wartościach architektonicznych i artystycznych, charakterystycznych dla architektury dworkowej zachodniego Podlasia. Wartość historyczna związana jest z dziejami rodów Butlerów i Ostrowskich oraz z historią Miedznej i jej okolicy.
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
< Poprzednia | Następna > |
---|