Badania wykopaliskowe w Czersku

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie przeprowadziło archeologiczne badania wykopaliskowe w Czersku, gm. Góra Kalwaria na stanowisku archeologicznym, zawierającym relikty cmentarzyska kultury przeworskiej datowanego na młodszy okres przedrzymski i wczesny okres wpływów rzymskich, a także ślady osadnictwa kultury łużyckiej z epoki brązu i wczesnego okresu epoki żelaza. Badania finansowane były częściowo przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace trwały od 2008 do 2013 roku, a każdy kolejny sezon zachwycał nowymi odkryciami.

W pierwszym sezonie badań, których kierownikiem była dr Katarzyna Czarnecka, odkryto 25 grobów ciałopalnych kultury przeworskiej i dwa obiekty kultury łużyckiej. Do najciekawszych znalezisk należą zabytki pochodzące z gronu nr 7, gdzie odkryto dwie popielnice, dwa zestawy broni – umba, groty, miecze. Badania wykazały, że niestety ten fragment stanowiska był silnie zniszczony przez wieloletnią orkę. Wykopaliska w 2009 roku pozwoliły na odkrycie następnych 40 grobów ciałopalnych, należących do kultury przeworskiej, 11 obiektów przypisywanych kulturze łużyckiej i 3 obiekty o nieokreślonej chronologii. Niestety i w tej części stanowisko zostało w dużej mierze zniszczone przez działalność rolniczą. Archeolodzy pod kierownictwem dr Katarzyny Czarneckiej i mgr Katarzyny Watemborskiej znaleźli przeworskie i łużyckie naczynia ceramiczne, fragmenty ozdoby brązowej (prawdopodobnie import celtycki), okucie rogu do picia i łańcuszek, datowane na młodszy okres przedrzymski, zapinkę, broń i narzędzia z okresu wpływów rzymskich. W 2010 roku odkryto 35 grobów ciałopalnych kultury przeworskiej i 5 obiektów kultury łużyckiej. Wśród materiału archeologicznego znalazł się naszyjnik z brązu, fragmenty brązowej bransolety, fragment esowatej klamerki wykonanej ze złota, fragmenty dwóch brązowych Knotnringów, broń – umba, miecze, groty, imacz od tarczy.
2011 rok przyniósł odkrycie 31 nowych grobów ciałopalnych kultury przeworskiej i 10 obiektów kultury łużyckiej. Podobnie jak w poprzednich latach, odkryto naczynia ceramiczne oraz ich fragmenty, broń – groty, nóż żelazny, umbo, czy imacz. Do interesujących znalezisk należą zapinki datowane na okres przedrzymski, żelazna ostroga, fragmenty rozkruszonego paciorka szklanego, żelazne okucie zamka szkatułki wraz z szydłem, dwa przęśliki gliniane, dwa przedmioty wykonane z poroża (najprawdopodobniej kości do gry) oraz przepalone fragmenty ludzkich kości.
W ostatnim sezonie wykopalisk w Czersku, prace prowadzono w zachodniej części cmentarzyska. Wyeksplorowano 20 obiektów, z czego 19 zidentyfikowano, jako groby ciałopalne kultury przeworskiej, a jeden obiekt przypisano kulturze łużyckiej. Należy nadmienić, że w tej części stanowiska od kilkudziesięciu lat nie prowadzono prac rolnych, dzięki czemu warstwy kulturowe zachowały się w lepszym stanie, niż na obszarze badanym w poprzednich latach. Archeolodzy z PMA odkryli m.in. kubki gliniane z nakładanymi pionowymi listwami, okucia rogu do picia, tzw. Klosz, czyli gliniane naczynie grubościenne, które przykrywało popielnicę. Ciekawym znaleziskiem jest importowana brązowa zapinka zdobiona barwna emalią.

Przygotowała:
Aleksandra Orłowska
Inspektor do spraw Zabytków Archeologicznych


Zapraszam do zapoznania się z publikacją „Czersk. Cmentarzysko z przełomu er na wiślanym brzegu”, wydaną przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, która znajduje się tutaj i z filmem „Czersk – Osadnictwo wczesnośredniowieczne, który można zobaczyć poniżej.

Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków





Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g