Konferencja CAA International - Siena 2015.

Uniwersytet w Sienie gościł delegatów na 43 międzynarodowej konferencji Computer Applications and Quantitative Methods in Archaeology (CAA), która odbyła się od 30 marca do 3 kwietnia bieżącego roku.

Konferencja CAA, organizowana regularnie co roku, od czterech dekad jest jedną z największych i bez wątpienia najważniejszą okazją do zapoznania się z osiągnięciami tzw. nowoczesnych metod badania i dokumentowania zabytków archeologicznych. W tegorocznej edycji wziąłem udział również ja, jako przedstawiciel Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prezentowałem poster opisujący metodę i wstępne wyniki badań prowadzonych we współpracy wraz z mgr inż. Wojciechem Ostrowskim, reprezentującym Zakład Fotogrametrii Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej, Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz z dr. Barrym Molloy’em z University College Dublin School of Archaeology pt.: „RAW file pre-processing and 3d model quality – archaeological perspective”.

Badania dot. analizy wpływu różnych formatów, sposobów przygotowania i obróbki zdjęć cyfrowych na podstawie których tworzone są trójwymiarowe modele fotogrametryczne na finalną jakość gotowego modelu a jako materiał porównawczy wykorzystano w nich m.in. modele fotogrametryczne obiektów zabytkowych z terenu Mazowsza wytworzone dla Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu ich ochrony, dokumentacji lub rewitalizacji.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż polski oddział CAA działa wyjątkowo prężnie i w najbliższym czasie, tzn. 28 - 30 maja w Cieszynie odbędzie się współorganizowana przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, Słowacką Politechnikę, Muzeum w Cieszynie oraz fundację Archaeolingua regionalna edycja Konferencji CAA.

MWKZ zachęca do wzięcia udziału w konferencji, śledzenia dokonań CAA (książka abstraktów z konferencji w Sienie dostępna jest w całości, bezpłatnie na stronie internetowej CAA International lub do pobrania tutaj), a archeologów i innych specjalistów pracujących w szeroko rozumianej ochronie dziedzictwa do stosowania nowoczesnych metod badania i dokumentacji zabytków za każdym razem, gdy przyniesie to korzyść ich ochronie i przyczyni się do zachowania ich w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g