Gorzelnia w Janowie zabytkiem
wtorek, 16 maja 2017 15:55
MWKZ podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków budynku gorzelni w Janowie (gm. Mińsk Mazowiecki) wraz z otoczeniem, z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne.
Majątek Janów położony przy drodze Warszawa – Terespol obejmuje pałac w otoczeniu pozostałości parku oraz gospodarstwo położone w północno - zachodniej części zespołu pałacowego. W części gospodarczej zachowała się w niemal niezmienionym stanie gorzelnia. Zbudowano ją na początku XX w. dla Celiny Ceglińskiej - ówczesnej właścicielki majątku. Do 1939 r. gorzelnia wraz z majątkiem pozostawała w rękach rodziny Ceglińskich. W czasie działań II wojny światowej, majątek wraz z gorzelnią zajęli Niemcy. Po 1945 r. cały majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa. Gorzelnia działała nieprzerwanie do lat 90. XX w. Obecnie stanowi własność prywatną. Po demontażu większości urządzeń produkcyjnych jest nieużytkowana.
Jej elewacje pokryto bogatą dekoracją architektoniczną – gzyms kordonowy i podokapowy, kroksztynowy i kostkowy, obramione płyciny oraz uskokowo obramione otwory okienne. Z dawnego wyposażenia gorzelni pozostały koła pasowe maszyny parowej, reszta to urządzenia z 2. poł. XX w.
Budynek gorzelni stanowi przykład architektury przemysłowej. Związany z historią Janowa i okolicy jest ważnym akcent w miejscowym krajobrazie.
Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
< Poprzednia | Następna > |
---|