Zakład fotograficzny Adolfa Gancwola- Ganiewskiego w rejestrze zabytków
piątek, 03 czerwca 2011 08:39
Ze względu na szczególną wartość historyczną pod ochroną konserwatora zabytków znalazał się budynek przy
ul. Sienkiewicza 33 w Siedlcach, w którym od 1885 roku miał zakład fotograficzny słynny fotograf Adolf Gancwol - Ganiewski.
Gancwol dokumentował historię Siedlec i okolic. Specjalizował się zwłaszcza w portretach grupowych. Fotografował uczniów siedleckich szkół, policjantów, strażaków, żołnierzy. Zdjęcia budynków wydawał w formie pocztówek. Jego fotografie w większości zachowały się do obecnych czasów i służą jako bogate źródło historyczne do badań naukowych.
Oprócz fotografowania Gancwol, brał czynny udział w życiu miasta. Był aktywnym członkiem Siedleckiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, angażował się w działalność oświatową. Fundował stypendia dla najzdolniejszych dzieci, a będąc kierownikiem kina letniego umożliwiał młodzieży bezpłatny udział w projekcjach filmowych.
1 kwietnia 1942 roku został uwzięziony w siedleckim gettcie, mógł jednak opuszczać jego bramy, aby nadal prowadzić zakład fotograficzny.
W sierpniu 1942 roku wywizeiono go do Treblinki, gdzie zginął. Do roku 1952 zakład fotograficzny Adolfa Ganiewskiego prowadzony był przez jego uczniów Ludmiłę i Wacława Rudeckich.
Budynek w którym mieścił się zakład fotograficzny, to obiekt parterowy z poddaszem. Na szczególną uwagę zasługują detale, w tym profilowane obramienia okienne z półkolistymi i trójkątnymi nadokiennikami. W partii poddasza na osi znajduje się szeroka wystawka zamknięta trójkątnym szczytem.
< Poprzednia | Następna > |
---|