Cmentarz w Promnie zabytkiem
czwartek, 12 listopada 2015 12:38
Cmentarz rzymsko-katolicki z XIX w., zlokalizowany w Promnie (pow. białobrzeski), został wpisany do rejestru zabytków.
Wpisem objęto teren cmentarza parafialnego w Promnie, układ przestrzenno-komunikacyjny, główną bramę, najcenniejsze nagrobki i płyty nagrobne sprzed 1950 r., wymienione w wykazie wraz z ich otoczeniem w promieniu 3 m.
Na terenie cmentarza zachowało się kilkanaście cennych nagrobków. Prezentują różne typy: krzyż na cokole, płyta nagrobna, kolumna z urną na cokole, stela, stożek z kamieni polnych. Wykonane zostały z różnych materiałów: cegła, piaskowiec, żeliwo, kamień polny. Najstarsze pochodzą z 2. poł. XIX wieku i upamiętniają głównie właścicieli ziemskich. Szczególnie interesującym obiektem jest nagrobek Teressy Witkowskiej (krewnej w linii prostej Kazimierza Pułaskiego) z 2. poł XIX w. o bogatej dekoracji i symbolice. Przedstawia kanelurowaną kolumnę z urną, ustawioną na cokole. Najstarszym jest nagrobek Julii z Radyszkiewiczów Alberti z poł. XIX w. – w formie steli zwieńczonej daszkiem dwuspadowym.
Na cmentarzu pochowano również żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w czasie II wojny światowej oraz osoby, które zginęły z rąk okupanta niemieckiego.
Cmentarz rzymsko-katolicki w Promnie stanowi cenny dokument dziejów parafii i miejscowości.
Wykaz najcenniejszych nagrobków. [pobierz]
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
< Poprzednia | Następna > |
---|