Kamienica przy ul. Emilii Plater 7 zabytkiem
środa, 20 grudnia 2017 14:42
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Jakub Lewicki podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków kamienicy, zlokalizowanej przy ul. Emilii Plater 7 w Warszawie, zbudowanej w l. 1909- 1910 wg projektu arch. Prospera Ehrenfeuchta, z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe.
Ta wielkomiejska kamienica to bardzo dobry przykład architektury secesyjnej w Śródmieściu Warszawy. Liczne dekoracje zachowały się zarówno na elewacji, w przejeździe bramnym, jak i we wnętrzach: na klatce schodowej i w mieszkaniach. Wykorzystane zostały nie tylko popularne motywy roślinne, ale także geometryczne, inspirowane wzorami wiedeńskimi. Warto wspomnieć o dekoracjach głównej klatki schodowej: metalowych balustradach w typie warszawskim z drewnianym pochwytem, a także dekoracyjnych nadprożach drzwi prowadzących do mieszkań. Każde z nich zwieńczone jest uskrzydloną głową w otoczeniu stylizowanych liści laurowych, a także płaskich listew. Ponadto, na głównej klatce schodowej, jak i w wielu mieszkaniach, zachowały się sztukaterie: zwielokrotnione gzymsy, plafony z motywami roślinnymi: wiciokrzewu, róży, powoju, liści laurowych, liści kasztanowca, róży i maku, a także fryzy z motywami roślinnymi i geometrycznymi. W pomieszczeniach mieszkalnych zachowały się piece kaflowe wzniesione z białych kafli, zwieńczone ozdobnymi gzymsami w stylu neobarokowym. Przetrwała także drewniana stolarka okienna i drzwiowa. Wystroju wnętrza dopełnia mozaika parkietowa o kompozycji przenikających się kwadratów.
Należy podkreślić, że w budynku substancja oryginalna zachowana jest w dużym procencie – budynek nie uległ większym zniszczeniom w trakcie wojen, ani nie był poddawany przebudowom w okresie późniejszym.
Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków
< Poprzednia | Następna > |
---|